Endüstriyel Robot Uygulamalarında Taşıma ve Montaj

Malzeme taşıma

Malzeme taşıma robotları belli bir konuma/konumdan parçaları ya da takımları taşımak, beslemek ya da ayırmak veya parçaları bir makineden diğerine taşımak için kullanılır. Dünyanın her tarafındaki üretim şirketleri malzeme taşıma robotlarını hızlarından, hassasiyetlerinden ve düşük maliyetlerinden dolayı sistemlerine entegre eder. Manuel malzeme taşımasıyla karşılaştırıldığında tutarlı bir kalite standardı ve yüksek seviyede yinelenme doğruluğu da sağlarlar. 

Çoğu görüş teknolojisi ya da diğer teçhizat özellikleri taşıyan endüstriyel robotlar fabrika personelini can sıkıcı ve donuk üretim hattı görevlerinden kurtararak üretkenliği ve ürün kalitesini artırır.

Robotlar arıza süresini ortadan kaldırır, işçilik maliyetlerini düşürür ve yüksek bir yatırım getirisi sağlar. Ayrıca, tüm sene her gün 24 saat çalışabilirler.

18 Motoman robotu sayesinde IKEA, her 6 saniyede bir montajı tamamlanmış, düz paketlenmiş "Billy" kitaplığı üretebiliyor! Bu haftada 40.000 ünite demek.

Robot çözümü üretim maliyetinden de %20 tasarruf sağlanmasına yardım ediyor. Bu videoda çeşitli taşıma ve paletleme uygulamaları gösterilmiştir.

Abkant besleme

Modüler program tasarımı ve kavrayıcı değiştirme sistemi sayesinde tesis sistemi uygulaması çok esnektir ve hızlı değişen üretim gerekliliklerine kolayca uyum sağlayabilir. 

Bir sensör sistemi yüksek kalite ve ayrıca makine arızalarına, işleme hatalarına, atığa vb. karşı gerekli korumayı sağlayarak tüm iş parçalarının aynı şekilde taşınmasına imkan tanır. Tesis varyantı bileşenin büyüklüğüne ve ağırlığına tabidir. Tüm MOTOMAN ES ve MOTOMAN HP serisi robotları buna göre seçilir. 

Bu videoda bir Amada EMZ 3610 PDC zımbalama makinesi ve bir Amada HFE 100.25 abkant için kesintisiz otomasyon sağlayan iki MOTOMAN robotu kullanılmıştır. 

Faydalar:

  • Daya yüksek verimlilik
  • MOTOMAN MotoBend çevrimdışı programlama yazılımı sayesinde küçük boyutlu partiler için uygun
  • El emeğine indirgenmiş bağımlılık

 

Montaj

Endüstriyel robotlar görüş teknolojisi ya da diğer teçhizat özellikleri taşıyabilir ve fabrika personelini can sıkıcı ve donuk üretim hattı görevlerinden kurtararak üretkenliği ve ürün kalitesini artırır.

Robotlar arıza süresini ortadan kaldırır ve yüksek bir yatırım getirisi sağlar. Ayrıca, tüm sene her gün 24 saat çalışabilirler. 

Bu videoda aşağıdakileri içeren bir dizi elektronik parça montajı uygulamalarında çalışan geleneksel 6 eksenli eklemli kol robotu, SCARA robotu ve çift kollu robot gibi farklı MOTOMAN robot türleri gösterilmiştir:

  • Devre kartı montajı
  • Lehim işleri
  • Kablo montajı